Vedieť viesť ( a nečakané momenty )

Autor: Denisa Hájková | 24.5.2012 o 10:27 | (upravené 24.5.2012 o 12:40) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  423x

Lucia bude mať v nedeľu rok. Od jej narodenia neustále pochybujem. Chcem pre ňu to najlepšie. Snaha a vyčerpanie. Nejde to podľa návodov, nedá sa ísť cestou univerzality. Skĺzam k čaru momentu. K vytváraniu obrazov z flickra. Slnko v kuchyni. Tiene pod orgovánom. Detská ohrádka na tráve, pri ohrádke čierna mačka. V ohrádke hračky, prelámané drevené leporelá. Jej sandálky. Vôňa klematisu. Sadenie paradajok. Možno sú to obrazy pre radosť mojej duše. Lebo je aj mnoho trudných dní. Keď sú pochybnosti silnejšie ako motivácia svetla. Možno si tie obrazy uchová aj moje dieťa.

 

Snažila som sa byť ako matky okolo mňa. Snažila som sa napodobňovať predstavu o nich. Byť ustarostená, sledovať kožné zmeny po novom jedle, rozvíjať, rozvíjať, variť, prať, kupovať, stretávať sa s matkami, cvičenia. Moje dieťa bude mať v nedeľu rok a ešte nechodí. Namiesto lozenia sa plazí ako vojak v zákopoch. Ale zas... Má veľmi jemnú motoriku. Zje, čo jej uvarím. Nevyhadzuje sa jej vyrážka, kaká do nočníka, nemá problém s cudzími ľudmi, nebojí sa psov, neľaká sa príklepovej vŕtačky. Ale aj... prekonala šiestu chorobu (pri ktorej som sa rúcala od strachu). Zabúdam rozvíjať, systematicky nakupovať, stretávať sa s matkami. Moje ego je silnejšie. Chodíme na trhovisko. Párame sa uličkami pomedzi priesady a navŕšené bedničky s ovocím a zeleninou. Stretávame iné malé deti. Trhoviskové dialógy. Niektoré deti začali chodiť keď mali deväť mesiacov. Niektoré ešte nejedia jahody. Slnko presvitá cez striešky stánkov. Obrazy. Napadá mi Dominik Skutecký. Farby, zvuky, vibrácie davu.

Momenty v starom meste. Kopčeky zmrzliny. Holuby. Výstavy fotiek na hviezdoslavku. Obed v prešporskej, keď ochotný čašník postrážil Luciu keď som šla na záchod. Takisto tety v Mladosti, vrúbala som sa tam cez jedno krídlo dverí s kočiarom a mechúrom na prasknutie v čase Febiofestu. Tety len krútili hlavou, ale dieťa ich svojim úsmevom odzbrojilo a ja som na ten záchod nakoniec v pokoji zašla, tety boli z dieťaťa tak hotové, že si ani nevšimli kedy som vyšla. Milión výziev milión možností.

Kamarátka čaká bábatko, má strach, že stratí všetky radosti a pôžitky okolo.

Bety Majerníková tu v jednom momente nechala svoje bábatko, bábatko stratilo mamu.

 

Matka je obklopenie. Je úplne jedno že má silné ego. Mrazí ma, keď sa obklopenie rozpadne a krehkosť zostane obnažená.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?